Rio Karnavalı Başlıyor / Rio Carnaval begins.


Dünya üzerindeki En Büyük şov, Cuma’dan perhiz öncesi ilk Çarsamba’nın ilk saatlerine kadar süren kutlamalar ile devam ediyor. Karnaval nedir? Karnaval sezonu eğlence, barış ve dostluğun bir kutlamasıdır. Rio Karnavalının yoğunluğunu tecrübe etmek için Sambadrome’a ve diğer popüler etkinliklere bir bilet ayırtmaktan baska bir şeye gerek yoktur. Sambadrome’daki Şampiyonlar Geçidi sırasında gittikçe artan çılgınca kutlamaların parçası olmaya hazır olun.

Eskiden, Rio’nun caddeleri Rio Karnavalına katılımcıların sayısının artması nedeniyle 1984’de kurulan, ünlü Carioca’li mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanan Sambadrome’a kadar ev sahipligi yapardı. Sambadrome, 80,000 izleyiciyi ağırlayabilen ve 5,000’den fazla katılımcının podyumda yeteneklerini gösterdiği iyi tasarlanmış bir stadyumdur. Bölge olarak bilinen, Marquês de Sapucaí Meydanının her iki yanındaki, pek çok bağımsız yapıdan oluşur.


Sambadrome, samba davullarının seslerini ve Samba Geçidine katılmak için stadyuma akın eden binlerce izleyicinin şarkı seslerini yansıtır. Hıristiyan Takvimindeki Paskalya perhizine uzanan 5 güne yayılan Rio Karnavalı, Brezilya kültürünü en iyi şekilde sergiler. Tüm gözler, göz kamaştırıcı ve erotik kostümler, ruhu ele geçiren müzik ile inanilmaz sahne ve ışıklara sahip muhteşem bir şov ortaya koyan on iki samba okulundadir. Samba Geçitleri, her biri şampiyonluk ünvanı için can atan, altı samba okulu tarafından Pazar günü ve diğer altısı tarafından Pazartesi günü en iyi performansların sergilendiği dört gün boyunca sürer.


Sambadrome’daki Samba Geçidi, etkinliğin her yıl ses getiren bir başarı olmasını sağlayan binlerce insanın katkısıyla, iyi düzenlenen bir etkinliktir. Geçit yolu boyunca stratejik noktalara oturan yaklaşık 40 jüri üyesinden oluşan bir panel, perküsyon, kostümler, samba şarkısı, bayrak taşıyıcısı, yılın teması ve daha fazlasına puan vererek, her okulun performansına keskin bir gözle bakar. Geçit şeritten aşağı ilerlerken, kalabalık katılımcılar ile birlikte şarkı söyleyerek ve dans ederek, stantlarda çılgına döner. Heyecanlandırıcı atmosfer, tüm stadyumun bir büyük dev partiye dönüştüğü yerde bulaşıcıdır. Galip gelen okul, Karnavaldan sonraki gün, perhiz öncesi ilk Çarşamba ilan edilir.


It’s the main festivity in Brazil which earned the distinction of being “The Greatest Show on Earth.” The Rio Carnival starts on Friday until Tuesday or just a day shy of Ash Wednesday, a significant Catholic tradition which signal the start of Lent. If you really want to understand the question what is Carnival, head off to the Sambodromo particularly on Carnival Sunday and Monday to experience first-hand w