Mangueira samba okulu 2016 "Rio Karnavalı" yarışmasını kazandı. / Mangueira samba school w

Brezilya’daki en geleneksel ve saygı duyulan samba okullarından biri olan Mangueira, Çarşamba günü 2016 yılı Rio Karnavalı geçit töreni şampiyonu ilan edildi.


Samba topluluğu 18. birinciliğini, Pazartesi gecesi düzenlenen, rengarenk kostümler içindeki 4300 katılımcının, enerjik müziğin ve akıl almaz tören arabalarının yer aldığı tantanalı bir geçit töreniyle aldı.


Merkezi, Rio’nun Mangueira varoşlarında bulunan samba okulunun hayranları, sonuçlar bu amaçla kurulan dans stadyumu Sambadrome’daki törende duyurulurken sevinç içinde zıplayarak çığlıklar attı. Topluluğun baş şarkıcısı Cigaraney göz yaşlarına hakim olamadı.


Şampiyonluğun ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi, sonuçların Sambadrome’a zırhlı bir araçla getirilmesiydi.


Her yıl 12 finalistin birincilik için karşılaştığı ve 2 gece boyunca süren amansız yarışma, Sambadrome’da 70.000 seyirci ve televizyonda canlı olarak çok daha fazla sayıda kişi tarafından izleniyor.


Her geçit töreni, dinî ve tarihî konulardan, tarımsal başarıların kutlanmasına kadar değişen bir konuya odaklanıyor. Buna karşın, gerçeküstü kostümler ve tören arabaları çoğu zaman konuyla sadece yüzeysel olarak ilgili.


Birincilik geçit töreninde Mangueira, ülkenin en sevilen Brezilya pop müzik (MPB) sanatçılarından olan Maria Bethania’ya olan saygısını ifade etti.

Mangueira, one of the most traditional and respected samba schools in Brazil, was declared winner Wednesday of the 2016 Rio Carnival parade championship.