top of page

Rio Aşkına / For the love of Rio

Carnaval Turco Filenin Sultanlarını desteklemek için yola çıktı.

Filenin Sultanları sahayı, Carnaval Turco tribünleri çoşturacak...


Voleybolda 2016 Rio Olimpiyatları Avrupa Kıta Elemeleri, bugün Ankara'nın ev sahipliğinde başlıyor. A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın da yer aldığı organizasyon 6 gün sürecek ve 8 ülke takımı olimpiyat vizesi alabilmek için mücadele edecek. A Grubu'nda bulunan Filenin Sultanları, Hollanda, Hırvatistan ve Almanya ile mücadele edecek. B Grubu'nda ise Polonya, Rusya, İtalya ve Belçika yer alıyor. Toplam dört gün sürecek grup maçlarının ardından yarı final ve finallerin sonunda 1. olan ekip, 2016 Rio Olimpiyatları'na katılma hakkı kazanacak. Elemelerde 2. ve 3. olan takımlar ise, Mayıs ayında Japonya'da yapılacak Dünya Elemeleri'nde vize arayacak. A Milli Kadın Voleybol Takımı, ilk maçında bugün Hırvatistan ile karşılaşırken, 5 Ocak Salı günü Almanya, 6 Ocak Çarşamba günü ise Hollanda ile mücadele edecek.


Eleme maçları TRT Spor ekranlarından CANLI yayınlanmaktadır.

Carnaval Turco heads out to support the Sultans of the Net


The Sultans of the Net exhilarate the court, while Carnaval Turco fires up the tribune!


Volleyball qualifications for 2016 Rio Olympics start today in Ankara, Turkey. The organization in which women’s national volleyball team takes part in lasts for 6 days, where 8 countries compete for the Olympic visa.


Sultans of the Net are in Group A and are to play against the Netherlands, Croatia and Germany. Group B, on the other hand, consists of the Polish, Russian, Italian and Belgian teams.


The winner of the semi-finals and the finals at the end of the four-day group games qualifies to compete in 2016 Rio Olympics. The second and third places seek the visa for the World qualifications in Japan on May.


Women’s national volleyball team is playing against Croatia today in their first game. The team is expected to play against Germany on January 5th and against the Netherlands on January 6th.


The qualification matches are broadcasted LIVE on the TRT Sports TV channel.

bottom of page